Українська діаспора як впливовий засіб формування українського інформаційного поля

dias

У 2012 році в місті Суми під егідою громадської організації «Сумщина-Світ» відбулася конференція «Українські засоби масової інформації за кордоном: історія, сьогодення, перспективи», участь в якій взяли представники українських діаспорних ЗМІ, а саме Ярослав Присташ (газета і сайт українців у Польщі «Наше слово»), Тарас Чернега (газета українців в Казахстані «Українські новини») і Василь Коломацький (сайт «Кобза») з Канади. Слід зазначити, що на початку планувалась більш численна конференція за фізичної участі представників діаспорних медіа з 13 країн і дистанційної участі ще з сімох країн, але через брак фінансування було проведено лише пілотний з’їзд. Ідея конференції полягала в розробці концепції об’єднання діаспорних ЗМІ та утворення єдиного порталу українських діаспорних медіа.

Зазначимо, що мова про об’єднання діаспорних ЗМІ йде давно, адже ресурс закордонного українства досить потужний та не надто активно використовується самою Україною. Тим більше, ні для кого не секрет, що одна з основних проблем сьогоднішньої України в тому, що існує істотний брак фінансових і людських ресурсів для роботи з українським інформаційним полем. Тому в діаспорному середовищі неодноразово лунали різноманітні пропозиції, бачення, концепції та підходи різної складності та фінансової вартості. Проте, конкретних кроків зроблено дуже мало, адже проект такого формату є досить складним і мало хто хотів братися за нього.

Але Революція Гідності та події, що послідували після неї, спонукали діаспору активніше діяти. Почали з’являтися різні ініціативи, медіа агрегатори та різні сайти відповідного напрямку. Деякі виявилися досить успішними та цікавими.

Глобал Юкрейн — гарний приклад реалізації концепції об’єднання діаспорних медіа

Одним з найкращих, на мою думку, проектом по об’єднанню діаспорних медіа та загально самих діаспорян за різними, не тільки медійними напрямками, є проект «Глобал Юкрейн». Ідея проекту полягає в розвитку стратегії народної культурної та бізнес дипломатії за допомогою розбудови комунікаційної платформи з найактивнішими українськими лідерами на глобальному рівні. І що головне, цей проект вже запущений та працює, а його досить гнучка система дозволяє додавати нові різні галузі роботи, зокрема з інформацією. Тому після зустрічі в кінці вересня представника організації «Сумщина-Світ» Двоєконко Олександра і керівника проекту «Глобал Юкрейн» Віолети Москалу, було досягнуто домовленість об’єднати зусилля в подальшій роботі, адже загальне концептуальне бачення проблеми та шляхів вирішення було схожим. Не варто розпорошувати свої зусилля, коли можна спрямувати їх в одне русло, тим більше, що основним принципом роботи з діаспорними медіа є саме по собі «об’єднання».

Конгрес ініціатив країн «Східного Партнерства»

З 29 вересня по 1 жовтня в польському Любліні пройшов конгрес ініціатив країн «Східного Партнерства», котрий зібрав більше тисячі делегатів та гостей. Сам захід проводився під патронатом мерії міста Люблін, Європейської Комісії, Міністерства Закордонних Справ Польщі та низки інших партнерів.

Хоча в групу країн «Східного Партнерства» входять шість держав, серед яких є Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Модова та Україна, майже всю увагу цього разу було приділено Україні та проблемам у зв’язці «Україна — Польща — ЄС». Загально, секції ділилися за сьома основними напрямками: «децентралізація влади», «наука та освіта», «моделі примирення», «безпека у Східній Європі», «громадянське суспільство», «стосунки в бізнесі» та «контексти». В рамках означених секцій проводилися панельні дискусії до участі в котрих залучали експертів та спеціалістів з різних напрямків.

Однією з ключових загальних тем була інформаційна, котра поділилася на декілька панельних дискусій. Розгалуження інформаційної тематики було досить широким та охопило як роботу з медіа, ЗМІ, так і гострі питання інформаційної безпеки в Україні та Східній Європі.

Наприклад, в перший день конгресу проводилася панельна дискусія «Медіа-революція в Україні — ситуація в ЗМІ опісля двох років після політичних змін». Учасники висловили свої думки щодо сучасного стану та проблем українських медіа, поділилися думками стосовно можливостей вдосконалення роботи українських ЗМІ. І хоча дискусія поміж спікерами точилася досить активна і було різне бачення вирішення внутрішніх та зовнішніх проблем українських медіа та вдосконалення їхньої роботи, але загально делегати і гості зійшлися в одному — проблеми з українським інфополем є, вони відчутні і заважають нормальному подальшому розвитку держави. Окремо говорилося про брак ресурсів на створення повноцінної робочої моделі. Тому представник діаспори Двоєконко Олександр запропонував активніше використовувати потенціал закордонного українства в роботі зі ЗМІ, адже діаспорний ресурс є досить перспективним та потужним, та навів приклад вищезгаданої ініціативи «Глобал Юкрейн», як повністю відкритих до співпраці молодих людей зі своїм баченням проблеми та гнучким концептуальним підходом.

Чим може допомогти діаспора?

Щоб зрозуміти що таке українська діаспора, слід  нагадати, що за межами України перебуває від 15 до 20 млн. українців. В різні часи та з різною метою ці люди були вимушені виїхати за кордон, але більшість з них не забувають про своє коріння. В демократичних розвинутих країнах свідомі українці є повноцінними членами громадянського суспільства — вони утворюють професійні спілки, бізнесові асоціації, фонди, громадські та політичні організації. Говорячи простими словами, далеко не всі українці знаходяться на заробітках за кордоном, значна частина, переважно з ранніх хвиль міграції, давно вже досягла високого рівню розвитку свого потенціалу, працюючи на високих державних, бізнесових чи наукових посадах.

Всі вони так чи інакше є лобістами сучасної України, а в сьогоднішніх умовах це дуже важливо. За останні роки після Революції Гідності вже двоє представників діаспори змогли втілити свої знання і професіоналізм на міністерських посадах, зокрема пані Наталія Яресько протягом двох років обіймала посаду Міністра фінансів України, а проблематичну галузь охорони здоров’я нещодавно взяла на свої плечі пані Уляна Супрун. Додамо до цих прикладів незліченну кількість волонтерів, консультантів та підприємців з діаспори, котрі приїхали до України реалізовувати свій потенціал, і можна сміло констатувати, що діаспора є невід’ємною частиною держави.

Так само діаспора може бути невід’ємною частиною українського інформаційного простору. Для прикладу, можна організувати вишкіл для майбутніх діаспорних журналістів, керівників прес-центрів в різних країнах світу із залученням провідних медійних фахівців з України та діаспори. Цільовою аудиторією в подібному заході буде, здебільшого, молода діаспора, майбутні журналісти та медійщики, котрим буде цікаво спробувати реалізувати свій потенціал в діаспорних та українських медіа. Будь-які тренінги чи вишколи в медійній сфері будуть цікаві та затребувані. Таким чином, поступово можливо створити справжню україномовну інформаційну мережу, що буде складатися з фахівців та знавців своєї справи. І це лише один локальний приклад можливих спільних дій задля покращення позицій України в світовому інформаційному просторі, а також для вирішення внутрішніх медійних проблем. А це ми ще не говорили про вже робочі діаспорні ЗМІ за кордоном, котрі сьогодні є основними інформаційними рупорами в українських громадах своїх країн і мають потужний і, головне, професіональний людський ресурс.

Україна у вирішенні своїх проблем має розраховувати, передусім, сама на себе. А діаспора – це частина України за кордоном, котра може якісно сприяти скорішій адаптації держави до нових реалій, бути лобістом для всіх сфер державного життя. Тому хочу ще раз наголосити: дуже важливо приділяти увагу досягненню певної синергії в діях українців в Україні та за її межами у вирішенні нагальних українських проблем. Об’єднуючи потенціали України і закордонного українства, можна дійсно створити потужне українське лобі, зміцнити свої позиції на медіа фронтах, стати конкурентоспроможними і, головне, самім усвідомити для себе, що само по собі це не станеться, і ніхто за нас, крім нас самих,  це не зробить.

Олександр Двоєконко

 

Запись опубликована в рубрике Новини з інших джерел. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий